Home › Kolejny port - Sibenik

Kolejny port - Sibenik

Drugi dzień naszej ekskursji po Chorwacji zapoczątkowaliśmy od kierunku na Szibenik. To miejscowość, która zlokalizowana jest niedaleko Zadaru. Dopłynęliśmy w ową stronę pod wieczór i zamierzaliśmy spędzić w tym miejscu całą noc i dopiero następnego dnia wypłynąć w dalszy rejs. Szibenik to miasto podobne do Zadaru, które jest bajecznie położone nad Morzem Adriatyckim i wygląda spektakularnie z brzegu.

To miasto rdzennie chorwackie w rozróżnieniu od innych, które były fundowane przez plemiona Ilirów, Rzymian bądź Greków. W Szibeniku oczekują rozliczne zabytki i także poświeciliśmy niemało czasu na zapoznanie się z nimi bliżej. Najważniejszym zabytkiem miasta jest katedra św. Jakuba – rzeczywiście piękna, która w tej chwili jest wprowadzona na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednakowo olśniewają inne zabytki, w tym fortyfikacja św. Mikołaja oraz zabudowania skupiane dookoła pałacu rektorów.

Chociaż było to zaledwie drugie miasto na przygotwanej przez nas liście, to już wiedzieliśmy, że do Chorwacji przyjedziemy bez wątpliwości jeszcze wielokrotnie, niekoniecznie przedtem czarterując jacht, jednak doszliśmy do wniosku, że to najlepszy sposób na zrozumienie Dalmacji.